Soft Lazer ile Obezite Tedavisi

Soft Lazer tedavisinde , düşük güç ( low- intensity) ve ISISIZ olan (non thermal) bir ışın kullanılmakta.. FDA ( U.S Food Drug Adminstration ) tarafından onaylanmış . Bu teknoloji yan etkisiz ,ağrısız ve invazif olmadığından dolayı Avrupa ve Amerika da popüler hale gelmeiştir . Lazer Akupunktur da kullanılan Lazer‘in ( LLLT ) , başka adları : “Soft Laser ” , ” Cold Laser ” ve ışık tedavisi ( light therapy) dir.

Lazer Akupunktur tedavisinde seçilen kulak ve vücut noktalarına  Lazer uygulandığı zaman , tüm akupunktur  tedavisinde ulaştığımız etkilere daha güçlü ve daha hızlı ulaşmak mümkün olur  ,buda daha başarılı sonuçlar almaya yol açar . Ayrıca  alınan yiyeceklerin enerjiye dönüşmesini kolaylaştırarak metabolizma yükselir ve aşırı yağ birikmesi önlenir .                                                                           Lazer Akupunktur tedavisinde ,  beyin bir bilgisayar ise kulak beynin klaviasıdır .  Kulak noktalarının mikrolazer ile uyarılması  beynin değişik merkezlerinde hedeflenen hormon salgılanmasına sebep olur .Bu hormonlar beyinde salgılanıp kan akımı ile değişik organlara ulaşırlar .  Lazer uyarısı güçlü olduğu için beklenen etkilere de genelde  daha hızlı ulaşılır . Sindirim sistemi bu tedaviye en hızlı cevap veren organdır . Sindirim sistemi yani yemek borusu ( Esophagus ) , Mide ,ve Ince ve  Kaklın Bağırsaklar ‘ ın duvarındaki düz kaslar , Beyinden salgılanan en önemli hormonun yani Serotoninin etkisiyle doğal düzenlerine kavuşurlar , midenin asid salgılamasıda normalleşince  tedavi olan hastalarda Reflu şikayetleri ve mide ağrılarında ciddi azalmalar görülür . fiziologik sounlara bağlı olan şikayetler tedaviye en hızlı cevabı verir . İkinci aşamada metabolik sorunlar  mesela kan şekerinde düşmeler ( hipoglycemi ) düzenlenmeye başlar  ve en son kolestrol metabolizması etkilenir .

Obesite tedavisinde , Hipoglisemi atakları  ( Reactive   Hypoglycemia  ) olan  hastaların diyete uymaları gerçekten zor olup genellikle  başarısızlıkla sonuçlanabilir . Kulak Lazer Akupunkturunda  glokoz ve İnsulin  metabolizmasıyla ilgili noktalar seçilip tedavi edilince , hastanın direnci hafif glokoz- insulin   değişiklikleri karşısında yükselir ,  diyete uyum artar ,  yemeklerden sonra gelen uyku hali ve gün boyu hiss edilen bitkinlik hissi dengelenir ve bu şikayetlerden dolayı  alınan ilaçlara  (Glikobay ve Glikofaj )  gereksinim ortadan kalkabilir .

Lazer Needle’in Obezitedeki etkileri

Araştırmalar Laser Akupunkturun zayıflamada önemli bir yere sahip olduğunu açıklıyor. Uygulama ,doğru yapıldığında bu etkiler ışığında kilo vermeyi sağlar.

· Merkezi sinir sisteminde ( CNS) açlık merkezini bastırarak iştahı azaltır.

· Hypothalamusta( CNS) da ventromedial nuclei faaliyete geçirip, zindelik ve canlılığı artırır.

· Kulakta ,vagus sinirinin Avrikular dalını uyararak serotoin düzeyini kanda artırır. Bu ikisi de mide duvarının düz kaslarını tonifiye eder, neticede geç acıkma ve çabuk doyma hissini sağlar. Mide yanma – ekşime hissi azalır.

· Bağırsakların hareketleri salgılanan serotonin sayesinde düzenlenir.

· Akupunktur tedavisi sonrası, beyinde salgılanan endophin ( mutluluk hormanu) ve dopamin sayesinde stres ve depresyon belirtileri ortadan kalkar.

· Çalışmalar ,Laser Akupunktur tedavisinden sonra beta enderphinlerin kanda yükselmsi ve takiben lipolithic (enerji sağlanması için yağ dokusunun harekete geçmesi) prosenin başlanmasını açıklıyorlar.( International Journal of nevroscience 2006Mehmet T.Cabioğlu)

Lazer Needle Obezite tedavisi ne kadar sürer?

Ayda 3-4 kg kilo vermek hedeflenir. Bu hızın üstüne çıkmak , vücut metabolizmasına zararlı olabilir. Tedavi süresi tamamen kişinin vereceği kilo miktarına bağlıdır.Kilo verme hızımız yaklaşık ayda 3-4 kg ayda ise 10 kilosu fazla olan bir kişide 2-2,5 ay gibi bir tedavi periodu ön görülür. Seanslar haftada 1 veya 2 kez hedeflediğimiz kiloya ulaşana kadar yapılır. Hedef kiloya ulaştıktan sonra koruma pogramına devam etmek eski alışkanlık ve kiloları geri almamak için  esastır . Bunu sağlamak için seans araları gitgide uzatılır  ve durum izlenir . Amacımız tedavi sıklığını en aza indirerek disiplinli yemek alışkanlıklarımız hayat boyu  korumak .

NOT  : Stres her ne kaynaktan olursa olsun ( hayat şartları, aile ilişkileri, iş sorunları vs), beynimizi, ağzımızı,midemizi, karaciğeri, dalak , pankreası aşırı faaliyete itiyor. Sonuçta stresli olduğumuzda daha fazla yemek isteği duyulur ve yavaş yavaş kilo alınır . Sadece %20 insanlar strese girince iştah kaybı yaşarlar . Bu günkü modern hayat şartlarında ister istemez, ne kadarda fiziki işler açısından rahat görünürsek bile , bu hızlı değişimlere adapte olup ayak uydurmamız  fark etmeden büyük bir stres kaynağı oluşturmaktadır. Dış stresleri azaltma gibi bir şansımız olmadığından, iç güçlerimizi strese karşı , harekete geçirmek  zorundayız.

21. yüzyıl insanının psikolojik ve onun devamında bedensel olarak ortaya çıkan bir çok hastalığını, sadece ilaçlarla çözülemeyeceğini yaşıyor ve duyuyoruz.Bence Tamamlayıcı Tıbbın( Akupunktur, Lazer Akupunktur, Hipnoz vs )bu doğal onarıcı ve iyileştirici gücünden Beden –Beyin-Ruh üçlüsünün güçlendirmesi için yararlanmak gerekir. Evinize doğru araba sürerken şiddetli yağmura yakalanırsanız silecekleri açmazsanız her günkü gittiğiniz yolu bile şaşırabiliriz.Bunun için Strese karşı da tedbir almalıyız

Laser Needle çocuk obezitesinde de kullanılabilir mi?

Çocuklar, gelişme döneminde oldukları için kalori dengesini çok iyi belirlemek lazım,çünkü çok düşük kalorili diyetler uygulanırsa kilo vermek hızlanır ama büyüme hızı (boy uzaması)da negatif yönde etkilenebilir.

Bu yüzden ,erişkin obezite tedavisinde olduğu gibi,Lazer Akupunkturun tüm faydalarından yararlanılır(açlık hissi nin kontrol altına alınması,midenin toparlanması vs.),sadece çocuklarda büyüme hızını etkilememek adına,çocuğun yaşına ve hedef boy ve kilıosuna uygun ,günlük alınacak Kalorisi belirlenip,diyet listesi hazırlanır.

Esas olarak bu diyette, ağırlık proteinli gidalara verilir ve aşırı karbohidrat tüketiminden kaçınılır.

12-18 yaş arası çocuklarda pozitif hasta –doktor ilişkisi bu yaştaki gençlerin motivasiyonunda ,diyete uymasında ve uzun vadeli devam etmesinde çok önemli rol oynayabilir.

Soft Laser çocuklarda her hangi bir yan etki yapmaz ve başka çocuk hastalıklarında (Alerji ,Astım,Gece altını ıslatma,Akne )da etkili tedavi yöntemlerinden biri sayılır.

Lazer Akupunktur , Modern Tıp ve Tamamlayıcı Tıbbın verimli bir kombinasiyonudur diyebiliriz . ”Doğal yollardan tedavi” felsefesinin sağlam yapı taşlarına basarak , gün güne ilerleyen Teknoloji den yararlanarak ,maksimum sağlığa kavuşmanın en zararsız yollarını bulmak biz hekimlere düşmektedir.